BOŘÍME MÝTY 01: Více produktů neznamená lepší vlasy

Zkoušíte spoustu produktů na opravu poškozených vlasů? Zařazujete do své rutiny další a další produkty a doufáte, že vrátíte vlasům ztracený život?

Tato rubrika je o pochopení toho, jak a které produkty mohou (nebo nemohou) opravit vaše poškozené vlasy.

Abychom zjistili, jaký typ produktů funguje na opravu poškozených vlasů, musíme nejprve pochopit, jaký je původ poškození a ponořit se trochu hlouběji do toho, jak vlasové produkty skutečně fungují nebo ovlivňují vlasy.

Uvnitř světa vlasů

Vlasy se skládají hlavně z bílkovin, konkrétně keratinu. Uvnitř vlasového vlákna jsou dvě vrstvy, které se mohou poškodit. Nejvnitřnější vrstva se nazývá vlasová kúra (kortex) a tvoří hlavní část vlasového vlákna. Kúra je zodpovědná za (mechanickou) pevnost, pružnost a tvar vlasů. Je chráněna 8 až 10 vrstvami překrývajících se buněk, které nazýváme kutikula – tvoří nejsvrchnější vrstvu vlasového vlákna. Stav kutikuly (poškozená nebo nepoškozená) ovlivňuje pocit z vlasů, lesk, rozčesatelnost a úroveň ochrany kúry.

Obě vrstvy (kúra + buňky kutikuly) se mohou poškodit, což může znamenat dvojnásobné poškození.

Poškození vnější vrstvy

Svrchní vrstva se snadno poškodí každodenními návyky péče (jako je kartáčování/česání, mytí a fénování), ale také vlivem okolních faktorů (jako je časté vystavení vodě, znečištění vnějšího prostředí, UV záření a proměnlivé klimatické podmínky). Důsledkem poškozené vnější vrstvy je drsný, hrubý pocit z vlasů a snížená ochrana kúry.

Vlasová kúra se poškozuje hlavně chemickými službami (jako je zesvětlování, barvení, trvalá a narovnání), ale může být poškozena i nadměrným tepelným stylingem a nešetrnou mechanickou úpravou.

Výsledkem poškozené kúry je ztráta pevnosti vlasů (tj. vaše vlasy se snadněji lámou). Vlasy se stávají méně pevné, ovlivňuje se tvar a pružnost.

Pro co nejucelenější přístup ke zdraví vlasů se tedy musíme zaměřit na opravu/ochranu jak vnější vrstvy (buňky kutikuly), tak vnitřní vrstvy (kortex vlasů).

Problém vlasové péče

Tradiční pečující a stylingové produkty působí především na vnější vrstvu vlasu. Tyto produkty se přichycují k vnější vrstvě vlasu a vyhlazují povrch nebo vyplňují mezery, které se vyskytují (v důsledku poškození) mezi kutikulou – představte si to jako korektor, který nanášíte na oblasti, které potřebují trochu více krytí. Teoreticky to zní skvěle, ale ve výsledku je to jen dočasná oprava, protože kondicionéry jsou smyty při dalším mytí.

Tradiční rebondingové produkty fungují k opravě poškození a opravě porušených vazeb v kortexu, působí jako tvrdé lepidlo, ale také se vymývají vodou. Toto je opět dočasná oprava, ale také neřeší základní strukturu vlasů, která přispívá k jejich pevnosti a pružnosti.

Takže zatímco kondicionéry mohou poskytnout ten hedvábně hladký pocit a produkty pro opětovné spojení vazeb část problému vyřeší, vnitřní keratinové vrstvy zodpovědné za pevnost vlasů nejsou opraveny ani jedním z těchto produktů.

Aby bylo možné opravit poškozený keratin v kortexu – a získat znovu silné vlasy – musí být produkt schopen dosáhnout vlasové kúry a interagovat s poškozeným keratinem na molekulární úrovni.

Síla tam, kde na tom záleží

Produkt, jehož cílem je opravit vnitřní kortex, musí obsahovat řetězce aminokyselin, které mají nejlepší shodu s vlasovým keratinem, aby se na něj trvale navázaly. Sekvence tohoto peptidu je tedy velmi specifická.

K18Peptide™ je ten specifický dílek skládačky, který hladce zapadne jako puzzle a obnoví sílu na základní úrovni.